evde siyah nokta maskesi

Evde Siyah Nokta Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Cilt bakımı rutinlerinden biri olan siyah nokta temizliği, düzenli aralıklarla yapılması gereken bir cilt temizliğidir. Peki ya evde siyah nokta maskesi nasıl hazırlanır?

Evde siyah nokta maskesi nasıl hazırlanır, doğal siyah nokta maskesi nasıl olmalıdır, siyah nokta maskesi hangi aralıklarla yapılmalıdır, soruları yüz güzelliğine ve bakımına dikkat eden herkesin cevaplarını merak ettiği konulardır. Siyah nokta, cilt üzerinde bulunan gözeneklerdeki kıl folüküllerinin tıkanması ile oluşur. Siyah görüntü oluşturmasının sebebi ise, bu gözeneklerin zamanla kir ile tıkanması ve oksitlenmesidir. Siyah noktalar, sıkılırak geçici olarak temizlenebilir. Fakat bu hareket cildinizin kızarmasına neden olur ve kötü bir görüntü oluşturur. Ayrıca siyah nokta sıkma işlemi ile gözenekler daha da derinleşerek bir zaman sonra kirlerin yeniden dolmasına ve o bölgede siyah noktaların büyümesine yol açar. Bu nedenle siyah noktalarınızı sıkmak yerine siyah nokta maskesi ile kullanarak cildinizi temizleyebilirsiniz.

Cilt bakım ürünleri arasında birçok siyah nokta maskesi çeşitleri bulunmakta. Bu siyah nokta maskeleri düzenli aralıklarla kullanıldığında siyah noktalarda azalma meydana getirebilir. Fakat kimyasal maddeler içeren bu ürünler zamanla cildinize zarar verebilir. Aynı zamanda yüksek maliyetli fiyatları ile bütçenizi de zorlayabilir. Sizlere evde doğal olarak hazırlayabileceğiniz siyah nokta maskesi tarifleri önereceğiz;

 

TÜM SORULARINIZ İÇİN BİZLERE ULAŞABİLİRSİNİZ

 

Gözeneklere Buhar Banyosu

Siyah nokta maskesi uygulamadan önce cildinizdeki gözenekleri iyice açmak, maskenin etkili olması açısından önemlidir. Maskeyi uygulamadan önce banyo yaparak cildinize doğal buhar banyosu yaptırabilirsiniz. Ya da kaynar su dolu bir kaba başınızı hafifçe eğerek maske uygulayacağınız bölgenin buharla temas etmesini sağlayabilirsiniz.

Limon ve Karbonat Maskesi

Bir yemek kaşığı karbonata yarım limon suyu eklenerek macun kıvamına gelecek şekilde karıştırılır. Siyah nokta bulunan bölgeye parmaklar ile ovalayarak sürülür. 15-20 dk beklettikten sonra cilt mutlaka soğuk su ile durulanır. Çünkü soğuk su, cildin gerilmesini sağlayarak gözeneklerin kapanmasına yardımcıdır.

Yoğurt ve Yulaf Maskesi

1 yemek kaşığı yulaf ezmesi ya da ununa 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyin ve iyice karıştırın. Uygulayacağınız bölgenin genişliğine göre bir veya yarım yemek kaşığı yoğurdu bu karışıma ekleyin ve karıştırın. Süzme yoğurt tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Hazırladığınız bu doğal siyah nokta maskesi temiz cilde bir pamuk yardımıyla ya da parmaklarla uygulanır. 20-25 dakika bekletilip sonra önce ılık sonra soğuk su ile durulanır.

 

evde siyah nokta maskesi

Bir yanıt yazın

Whatsapp Canlı Destek
1