gunes yanigi nasil gecer alyaplus

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Özellikle yaz aylarında çoğu kişinin ortak yaşadığı sorun güneş yanığıdır. Bunun için cilt yanıklarına iyi gelen birkaç öneride bulunacağız.

Güneş yanığı nasıl geçer? sorusu en çok yaz aylarında bronzlaşmak isteyen kişilerin merak ettiği bir konu başlığıdır. Öncelikle bronzlaşırken güneşin altında fazla durulduğu zaman bu yanığa dönüşecektir. Bronzlaşmak cilt için oldukça faydalıdır. Fakat güneşin altında bronzlaşmak için fazla durursanız cildinizde yanıklar oluşabilir. Peki, cilt yanıklarına ne iyi gelir? Cilt yanıklarından korunmak için neler yapılmalı?

 

ALYA PLUS GÜZELLİK MERKEZİ

TÜM SORULARINIZ İÇİN BİZLERE ULAŞABİLİRSİNİZ

 

Cilt Yanıklarına Ne İyi Gelir?

Cilt yanıklarına ne iyi gelir? diye soruyorsanız yazımızı dikkatlice okumalısınız. Öncelikle güneş yanığı olan bölgenin soğutulması oldukça önemlidir. Bunun için soğuk suya bastırılmış bir havlu kullanabilirsiniz. Bu sayede hem acı hafifler he de iltihap oluşumu engellenmiş olur. Aynı zamanda cilt yanığı olan bölgeye yoğurt sürebilirsiniz. Soğuk olduğu için sızısını alır. Ancak yoğurdun iltihap iyileştirici bir özelliği yoktur.

Cilt yanığında cilde yarım saat boyunca soğuk kompres uygulanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra bol sıvı almaya özen göstermelisiniz. Çünkü; güneş yanığı vücutta su kaybına sebep olan bir faktörüdür. Bu yüzden günde 2.5 litre su içmelisiniz.

Cilt Yanıklarından Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Bir diğer merak edilen konu da ‘’cilt yanıklarından korunmak için neler yapılmalı?’’ oluyor. Bunun için ilk olarak UVA ve UVB dalgalarına karşı yüksek etkili güneş kremleri kullanılmalıdır. Bu sayede güneş cilde temas etse bile güneş yanığı oluşmaz. Aynı zamanda koruma faktörü en az 30 (SPF-30) olan bir güneş kremi tercih etmelisiniz. Özellikle cildi yağlı olan kişiler yağsız, jel ya da su bazlı güneş kremleri tercih edebilir. Aksine cildi kuru olan kişiler sprey koruyucu tercih edebilir.

Korucu kremleri güneşe çıkmadan 15 ile 30 dakika öncesinden sürmüş olmanız gerekiyor. Özellikle kalın tabaka sürmek oldukça önemlidir. Piyasada satılan koruyucuların 2 saatte bir sürülmesi gerekmektedir. Eğer yüzünüzü yıkadıysanız ya da denize girdiyseniz tekrardan sürmeniz gerekiyor. Sizler de cilt yanıklarından korunmak için bu önerileri dikkate almalısınız.

 

gunes yanigi nasil gecer alyaplus

Bir yanıt yazın

Whatsapp Canlı Destek
1